OTHER | ||
CALENDAR FORUMS COMPANIES TOP 10 BUY GAMES | ||
USER | ||
Login Registration Users | ||
Games Store | ||
ABCgames | ||
Contact, RSS, Cooperation | ||
STATISTICS | ||
Online 1411 users | ||
Zobrazení: | 8666 | |
Autor návodu: | Mike Singleton |
The Blood March je nelítostná oblast jihovýchodu Land of Midnight, Půlnoční Země. Je na 500 mil dlouhá a 500 mil široká (dvacet mil je výsledek ostrého denního pochodu). Na východě tvoří hranici Velký Oceán. Je zde mnoho panství, a mezi lidmi je mnoho vznešených pánů.
Na počátku hry přebíráš roli Prince Morkina, syna "Luxor the Moonprince", Měsíčního prince. Užitím Moonring (Měsíční prsten), který ti propůjčí Power of Vision (Sílu vidění) a Power of Command (Sílu velení), můžeš ovládat přátele, jejich očima vidět okolí, tak jak pokračují na cestě k osvobození Luxoru a poražení Vlčího srdce. Na počátku má Princ pět spojenců, kteří jsou jako seskupení známi pod názvem "Alliance". Jejich počet musí během hry vzrůstat. Abys toho dosáhl, musíš některé osoby ovládnout, a přemluvit je, aby se k tobě přidaly.
Při prvním zahájení hry je Alliance rozptýlena v říších po celé Zemi. Princ Morkin a Araleth the White (Bílý Araleth, Lord of Dreams - Pán snů) jsou v říší Midnight, Rothron the Wise (Rothron Moudrý) je v říši Lee. Corleth of Corelay a Arin Lord Blood putují po Dark Citadel of Maranor (Temná Citadela v Maranoru), neboť byli právě osvobozeni. Luxor the Moonprince (Měsíční Princ z Luxoru) zůstává uvězněn uvnitř zdí Citadely.
Abys měl úspěch, musíš odstranit Borotha Wolfheart (Vlčí srdce), a přitom zachovat při životě alespoň jednoho člena Royal House of the Moon (Královského Domu Měsíce) - Luxor the Moonprince, Princ Morkin, Corleth of Corelay, nebo Anderlane of the Arakai (jehož pobyt je na počátku hry obestřen tajemstvím). Pokud všichni čtyři zahynou, vítězství bude patřit Vlčímu srdci! Osvobozování rukojmí a zajatců je rovněž důležité. Když Luxor uprchne z Temné Citadely, Nepřítel v Corelay povolá své bojovníky proti tobě. Pokud zůstávají ostatní zajatci pod zámkem, jejich poddaní budou váhat s povstáním proti Borothovi, z obav před trestem. A bez jejich armád je válka proti Vlčímu srdci odsouzena k neúspěchu.
Boroth nebude spát na vavřínech, zatímco budeš plánovat jeho pád. I když má převahu, bude plánovat obsazení říše Blood march a nakonec obsadit i samotnou říši Midnight! Boroth, doprovázený Temným Nepřítelem, bude obsazovat Citadely a Hrady, vyhlásí válku všem protivníkům. Když chceš zastavit jeho postup, musíš obsadit zpět některá opevnění, která před tím uchvátil Temný Nepřítel, a tak získat více času na organizaci odporu. Boroth dal Morkinovi přesně 12 měsíců na to, aby dal dohromady peníze za oběť únosu. Pokud do té doby nezhatíš jeho zle plány, rukojmí budou obětí Borothova hněvu!
Arin Lord of Dreams a Corleth of Corelay začínají hru uvnitř Temné Citadely. Jejich nejdůležitějším posláním je pokusit se zachránit Luxor the Moonprince a ostatní uvězněné. Pokud budou zajati Trolly při svých průzkumech, budou uvrženi do některé z cel v Citadele. Pak musejí najít cestu k útěku, aby mohli dokončit své poslání. Pokud jsou uvnitř Citadely, mohou jen zachraňovat ostatní, jakmile se dostanou ven, nebudou moci osvobodit zajatce, a mohou se účastnit ostatních úkolů.
Po panstvích můžeš cestovat pěšky, plavit se na lodích, nebo létat na dracích (které většinou najdeš v jedné určité říši uvnitř Blood March). Osvobození vězni dostanou draka, aby mohli uniknout z Temné Citadely.
Na počátku hry můžeš vidět stránku s obsahem "Black Book of the Blood March" (Černá Kniha z Blood March). Je to jedna z šesti knih, kam můžeš zapisovat své pokroky. Ostatní knihy jsou Blue (Modrá), Red (Červená), Green (Zelená), White (Bílá) a Yellow (Žlutá). Každá kniha může pojmout záznam z jiného stadia plnění poslání. Vždy, když vstoupíš do stránek těchto knih, čas se v Blood March zastaví. Jedinou výjimkou je doba, kdy někoho pozoruješ či řídíš v "Here and Now" (Zde a teď).
Začátečníci musejí vědět, jak uložit herní pozice. Musíš z obsahu knihy zvolit THE CHRONICLE, a zvolit položku MAKE A COPY OF THIS BOOK. Odchod do DOSu dosáhneš volbou modré záložky, tak můžeš knihu zavřít. Můžeš si zvolit, zda knihu opustíš s uložením (Save), nebo bez. Současná pozice je automaticky uložena do knihy každou půlnoc, a tím smaže předchozí Save.
Uložená pozice je automaticky nahrána při spuštění hry z DOSu, z poslední tebou použité knihy. Můžeš také spustit jiný Save z jiné knihy během hry, volbou červené záložky na stránce Obsah (Index Page). Pak si vybereš barvu knihy, ze které chceš pozici natáhnout. Jiná alternativa je vyjít do DOSu a znovu spustit hru.
Během hry můžeš v každé z knih litovat různé stránky. Listuješ kurzorem myši ve tvaru ruky. Dotykem ukazováčku a kliknutím levým nebo pravým tlačítkem myši volíme obrázky na stránce knihy. Při ukázání na obrázek se hned objeví jeho pomocný popis.
Odtud se můžeš dostat na kteroukoli stránku knihy, ukázáním na některý obrázek.
The Almanac & Bestiary (Almanach a bestiář)
The Map (Mapa)
Heroes & Villains (Hrdinové a darebáci)
The Travellers Guide (Průvodce poutníků)
Here & Now (Zde a nyní)
Fellowships (Partneři)
The Chronicle (Kronika)
The Alliance (Spojenectví)
The blue bookmark (Modrá záložka)
The green bookmark (Zelená záložka)
Dates & Seasons (Data a roční doby)
The red bookmark (Červená záložka)
Page symbols (Symboly stránek)
The Almanac & Bestiary (Almanach a bestiář)
Tahle kapitola shrnuje informace o předmětech a bytostech v říších Blood March. Listování po stránkách se děje symboly "Další stránka" a "Předchozí stránka", nebo dotykem na "Křišťálovou kouli". Informace odtud ti mohou zachránit život. Tak se zde dozvíš, že pokud narazíš na vlky, tak armády Temného Nepřítele, věrného Borothovi, jsou nablízku.
Mapu si můžeš prohlédnout kdykoli. Můžeš nad ní plánovat další tah, kontrolovat pozici ostatních, nalézt určitou budovu, kdo ji ovládá. Pohybuj rukou (kursorem) nad mapou, a název země se zobrazuje v pásku na horním okraji mapy. Stejně tak se objeví název položky, nad kterou ukazováček přejede. Dotykem na položku se dostaneš na jinou stránku, kde si o ní můžeš přečíst.
Napravo je uskupení kurzorů, kterými budeš skrolovat mapu ve všech hlavních směrech. Při pohybu rukou nad kompasem se nad mapou objeví lupa. Dotykem na magické oko se ukáží větší detaily. Na druhé straně, dotykem obyčejného oka se zobrazí výhled z větší vzdálenosti, na větší okrsek země.
Další tři symboly - domeček, prapor, a postava - zobrazí různé druhy položek. "Domeček" ukáže závažné budovy (hrady, citadely), a kdo je právě jejich držitelem. "Praporek" zobrazí cesty tvých výprav, a poslední ukáže známé lidi, s jejich heraldickými znaky. Druhé kliknutí zase každé zobrazení zruší.
Lidi a budovy uvidíš jen ty, které znáš, o kterých víš. Na počátku hry znáš všechny citadely, a hrady v zemi, ve které se nacházíš, a v zemích sousedních. Také znáš umístění zajatců, a také všech vládců v zemi Blood March. Abys znal umístění postavy, musíš mít Spojence v té určité zemi, kde se nachází žádaná postava, nebo v zemi sousední. Pak se objeví na mapě, s heraldickým znakem. Všimni si, že když právě sleduješ osoby, na budovách nejsou heraldické znaky jejich majitelů.
Heraldický štít osoby, kterou TY právě představuješ, zůstává stále viditelný na mapě v místě, kde se osoba nachází. Štíty na budovách prozradí jejich majitele, v případě, že máš zapnuté sledování budov, a vypnuté sledování osob. Protože může někdo budovu dobýt, je na ní místo toho štít vládce, ke kterému majitel patří. Většinou je to vládce příslušné domovské říše, s výjimkou těch, kteří jsou ve Spojenectví. V tom případě se příslušnost mění na Luxor the Moonprince. Pokud například Rothron the Wise opustí hrad, štít na hradu se změní na Královský Dům Měsíce (Royal House of Moon).
Je to možné v kapitole "Here & Now" přímým řízením postavy, nebo na mapě. Budeš vyzván, abys ukázal cíl cesty, a z místa, kde se nachází právě postava, se objeví tečkovaná dráha na mapě do místa určení.
Poprvé, kdy se octneš v téhle kapitole, budeš uveden přímo na stránku Prince Morkina. Povídání tě spraví o současném pobytu Prince, o současném úkolu, metodách cestování, jak se cítí, a o jeho povaze. Zmínka bude i o bojovnících, kteří ho provázejí, a speciálních předmětech, které vlastní. Symboly na stránce znamenají:
New Faces (Nové tváře)
Můžeš listovat po stránkách dopředu a dozadu, jsou zde všechny osoby v katalogu. Jakmile se o někom dalším dozvíš, je sem zařazen. Jakmile se člen Společenství dostane do nové říše, dozví se o lidech zde i v sousedních říších. Najdeš je pak v katalogu.
Making new quests (Vytýčení nových úkolů)
Jak objevuješ říše, poznáváš lidi, místa a předměty. Pomocí symbolů můžeš osobám přidělovat úkoly, a oni pak automaticky sledují tvé příkazy. Každý nový úkol se zapíše do stránky příslušné postavy, a vyvolá to náležitou změnu některých ikon. Po zadání úkolu můžeš nechat postavu úkol plnit, nebo prostřednictvím stránky "Here & Now" přímo můžeš sledovat průběh událostí jeho očima.
Go to somewhere (Jdi někam)
Guard somewhere (Držet stráž)
Ikonka zkřížených seker. Po volbě ikonky ukážeš někam na mapu a potvrdíš svůj úmysl. Postava půjde na toto místo, bude ho hlídat, a automaticky zaútočí na každého nebo na vše, co se šustne v okolí. Bojovníci (warriors) vždy stráží budovy, takže postavy mohou být na stráži jen v označené oblasti Blood March.
Seize Stronghold (Dobýt pevnost)
Ikonka hradní věže se žebříkem. Odešle postavu k budově, na kterou zaútočí. Je dobré poslat i několik bojovníků (warriors), aby akci zabezpečili. (Viz. Recruiting Warriors.) Pokud není majitel opevnění přítomen, bude ji bránit jeho Captain of the Guard (Kapitán gardy). Jakmile je budova dobyta, postava očekává na další příkazy. Nad dobytým místem je pak vlajka vládce, ke kterému vítěz patří (jeho Monarcha, nebo Luxor - pokud patří postava ke Spojenectví). Pokud se pokusíš vejít do pevnosti, které vládne nepřítel, dozvíš se, kolik je uvnitř bojovníků. Je pak na tobě, jestli ji budeš dobývat (F3).
Find something (Něco najít)
Ikonka s křížkem. Dostaneš se k seznamu předmětů, které byly v Blood March nalezeny. Klepnutím na jeho symbol můžeš předmět zvolit. Tvoje postava se pak pokusí ho najít. Buď se bude někde válet na zemi, nebo ho bude někdo vlastnit. Pokud to bude ta druhá možnost, je k dispozici ikonka "Take something" (viz. dále), a můžeš zvolit tuto možnost. Na ukončení zadané mise bude mít postava požadovaný předmět u sebe.
Take something (Něco získat)
Ikonka s váčkem v ruce. Někdo vlastní předmět, který potřebuješ. Zvol si symbol předmětu, tvoje postava půjde a získá předmět od majitele. Obyčejně je třeba i trocha konverzace (Talking).
Attack someone (Zaútočit na někoho)
Ikonka s mečem v ruce. Z katalogu si můžeš vybrat z portrétů toho, na koho chceš zaútočit. Kliknutím na portrét, a tvá postava ho najde a vrhne se na něho.
Join someone (K někomu se přidat).
Ikonka s čtyřmi postavičkami. Kliknutím se dostaneš do katalogu portrétů. Dotykem jednoho z nich ho tvoje postava najde a přidá se k němu. Při setkání vznikne Fellowship (Společenství). Postava, která se takto přidá, se stane vůdcem skupinky. Pokud již Společenství existuje, a má svého vůdce, pak tvoje postava, která se k nim přidá, se stane prostým členem.
Recruit someone (Najmout někoho)
Ikonka s nepravidelnou plackou. Kliknutím na ni se dostaneš do galerie portrétů. Kliknutím na některou tvář se pokusíš tuhle osobu získat. Uvědom si, že je to trochu něco jiného, než najímat vojáky do armády. Pokud postavu získáš, stává se členem Spojenectví (Alliance). Může pak být ovlivněna Měsíčním prstenem (Moonring), můžeš jí rozkazovat a sledovat ji. Automaticky se také získaná osoba přidává k postavě, která jí najala, a vytvářejí Fellowship (Společenství). Ne všechny osoby se dají najmout. Některé mohou odmítnout tvoji nabídku, povětšinou z osobních, nebo politických příčin.
Destroy something (Něco zničit)
Ikonka s plamenem. Dotkni se jí, a pak si vyber předmět, který má být zničen. Tvoje postava pak prohledává říše, a nedá si pokoj, než věc najde a pokusí se ji zničit.
Rescue someone (Někoho zachránit)
Ikonka s oknem do kobky, s vylomenými mřížemi. Takto můžeš zadat úkol osvobodit Luxora. Pokud najde postava po cestě další zajatce, také je osvobodí. Osvobozená osoba dostane draka na odlet, do své domovské říše, do své země. Novinky o osvobození se brzy rozlétnou po říších, a dají Spojenectví více šancí získat lidi pro boj s Borothem. Osvobodit Luxora však může jen Arin Lord Blood a Corleth of Corelay, na samém počátku hry, když jsou uvnitř Temné Citadely. Pokud však vyjdou ven, není osvobození Luxora a ostatních zajatců v Citadele, možné.
Můžeš také oba (Arina a Corletha) uvnitř Temné Citadely přímo řídit. Pokud některý z nich narazí na zajatce, nechť k němu přistoupí a zmáčkne F10 a tím ho osvobodí.
Shadowing someone (Někoho sledovat)
Ikonka s postavičkou, která opatrně sleduje druhou postavičku. Zvol osobu, kterou má tvoje postava tajně sledovat, v galerii portrétů. Postava si pak svůj cíl najde, a bude ho sledovat v určité vzdálenosti.
Wait (Čekej)
Ikonka se sedící postavičkou. Postava, která nemá zadáno žádné poslání, čeká. Stejně tak po splnění úkolu přejde postava do tohoto modu. Netrpělivé postavy mohou sami vyrazit za vlastním dobrodružstvím, pokud je necháš čekat příliš dlouho.
Jakmile jednou zadáš úkol, postava ho hned začne plnit. Pokud si to náhle rozmyslíš, jednoduše klikni na portrét postavy v levém dolním rohu; musí to být ale dříve, než zvolíš symbol úkolu, jinak musíš zadat právě symbol čekání, a pak teprve jiný úkol.
Recruiting warriors (Získání bojovníků)
Ukaž na štít napravo od portrétu postavy. Pokud se ukáže, že můžeš přesunout bojovníky, klikni na štít. Dostaneš informace, jaké jsou bojovníci rasy, kolik je jich k dispozici, a kolik jich můžeš pro sebe získat. Pokud zde nějací bojovníci jsou, klikni na některý z nových štítů, které se objeví níže, a začneš s náborem.
Warrior races (Rasy bojovníků)
Najednou můžeš mít ve své armádě bojovníky jen jedné rasy, ale v budově může být umístěno až 8 různých ras. Na druhé straně nemůžeš do budovy poslat rasu bojovníků, když v budově již táboří taková rasa, která je ve sporu s někým v Blood March. Aby sis mohl vybrat, kterou rasu zvolíš, nesmíš mít s sebou žádné bojovníky, když se dotkneš štítu a začneš s převáděním. Pokud máš, například, armádu 200 bojovníků Svobody (Free) a přeješ si získat 50 Kithů do své nejbližší Citadely, musíš nejprve přesunout tvé bojovníky Svobody do posádky. Pokaždé, kdy se dotkneš symbolů napravo, získáš 10 bojovníků, kteří tě budou provázet, nebo odvelíš 10 bojovníků do posádky. Nakonec může zůstat "less than ten" (méně jak 10) bojovníků; ty také můžeš přesunout. Ze strategického hlediska není moudré nechat Citadelu bez bojovníků, takže tam vždy nějaké ponechej. Na ukončení přesouvání bojovníků klikni znovu na štít v levém dolním rohu stránky.
Jak plyne čas, v Hradech a Citadelách se objevují noví bojovníci, a hlásí se pod vlajku současného majitele pevnosti. Použij Mapu a The Travellers Guide k prohlížení tabulek počtů nových bojovníků v jednotlivých budovách.
Na počátku hry je Bojovníků Svobody (Warriors of the Free) v Půlnoční říši málo. Princ Morkin může jejich velké množství získat tím, že bude osvobozen Luxor z Temné Citadely.
Warrior numbers (Počty bojovníků)
"Warband" může mít až 20 bojovníků, "Company" mezi třiceti a devadesáti. "Army" (Armáda) má od sta bojovníků výše.
Becoming a character (Získání postavy)
Dotykem 3D postavy na stránce můžeš ihned začít ovládat postavu v "Here & Now". Tímto způsobem můžeš ovládat jinou postavu, než Princ Morkin. Pamatuj, že můžeš ovládat jen ty, kteří se stali členy Spojenectví (Alliance). Záchranou zajatců se z nich automaticky stávají členové Společenství. Pak také snadněji získáš osoby z říší, kterým osvobodíš zajatce z vězení.
Go to fellowship (Přijetí do společenství)
Ikonka tří postaviček. Tento symbol se objeví v případě, že postava patří do nějakého Společenství (Fellowship). Dotykem se dostaneš na stránku Fellowship, kde uvidíš ostatní členy, a také současného velitele.
Tahle kapitola slouží jako průvodce k různým místům, kterými projdeš napříč cestou po říších Blood March. Můžeš se sem dostat buď prostřednictvím Indexu, nebo klepnutím na budovu na Mapě. Tyhle informace ti mohou být užitečné během tvého zápasu s Borothem. Například údaje o současném stavu Hradů a Citadel (kdo je vlastní, kolik bojovníků je hlídá) jsou zde stále obnovovány. Také se zde dozvíš o vězních, a odkud z Blood March pocházejí.
V této kapitole můžeš hrát svůj podíl v plynoucím příběhu země Blood March a Temné Citedely v Maranoru. Odtud můžeš přímo řídit tvou současnou postavu, skrze všechny říše, mluvit s ostatními, účastnit se bitev, brát předměty, nastoupit na loď, jezdit na drakovi, a ještě víc. Vše je možné díky akci v reálném čase, vykreslené krajině a 3D grafickému systému v hlavním okně.
Ikonka s jezdcem. Kliknutí na symbol tě přenese přímo do akce, přímo ovládáš svou postavu. Záleží jen na způsobu, kterým právě cestuje. Pod hlavním oknem se objeví malá mapa se zobrazením nejbližšího okolí postavy, s hlavními budovami a osobami. V centru mapy je vyznačen heraldický štít tvého současného hrdiny. Všimni si, že zmizí všechny obvyklé ikony. Odchod z tohoto způsobu ovládání je přes ESC.
Jsou tři základní způsoby - pěšky, lodí nebo na draku. Nesmí tě překvapit, že lodi plují jen po vodě, a draci jen létají. Výhodou draků je, že doletí na velké vzdálenosti, a nevšímají si terénu, armád a ostatních překážek.
On foot (Pěšky)
Nejpomalejší způsob pohybu. Můžeš i přecházet úzké řeky, pomalejším tempem, ale přes širší řeky a jezera se nedostaneš. Ovládání chůze myší je nakresleno na obrázku:
Při změně směru se to projeví na kompasové růžici nad hlavním oknem. Změna rychlosti tlačítky funguje tak, že tlačítko držíš tak dlouho, až je rychlost dle tvé představy. Terén bude rychlost chůze ovlivňovat. Zpomalováním pravým tlačítkem můžeš úplně zastavit. Unavená postava se samozřejmě zpomaluje. Pokud ponecháme postavu sledovat, nebo ji prostě na čas opustíme, odpočívá podle svého. Pokud pokračuješ v ovládání unavené postavy, může z vyčerpání i omdlít. Nepůjde dál, dokud si neodpočine.
Když chceš vstoupit do budovy, musíš k ní přistoupit co nejblíže, a stisknout F4. Když je budova v držení nepřítele, dozvíš se, kolik budovu hlídá nepřátelských bojovníků. Rozhodneš-li se zaútočit, stiskni F3 (Attack building), nebo můžeš zadat úkol "obsaď" (seize). Tvoje postava musí bojovat se současným majitelem, nebo s Kapitánem Gardy. Pokud vyhraješ, postava se stane majitelem budovy, a bude vztyčena vlajka jeho pána.
By ship (Lodí)
K nalodění potřebuješ nejprve nějakou loď najít, a pak můžeš na palubu. Stiskni F6. Jakmile budeš na palubě, řídíš loď stejně, jako tomu bylo u pěšáka. Opuštění lodě je znovu F6. Postavy nemohou být na lodi získány do Spojenectví.
By dragon (Drakem)
Aby ses na drakovi svezl, musíš se k některému přiblížit a stisknout F5. Abys odstartoval, zvyš rychlost (držíš levé myší tlačítko), a pohlédneš vzhůru (myší dopředu). K přistání obráceně: zpomal na nulu a podívej se na zem (držíš pravé tlačítko, a pak pohyb dozadu). Po přistání znovu klávesa F5, abys slezl na zem.
Všimni si, že pokud je tvoje postava velitel Společenství (Fellowship), tak se po letu drakem Společenství rozpadne. Pokud vládneš bojovníkům, tak při letu drakem bojovníci propadnou panice a rozutečou se. Dobrý nápad je odvelet je nejprve do spřátelené pevnosti, a pak teprve letět.
Uvnitř budovy lze pouze pěšky. Ovládání je stejné, nejsou ale nerovnosti terénu, které by tě zpomalovaly. Cestu ven najdeš v tlačítku F4. Výjimkou je Luxor, který se nemůže F4 dostat ven z Temné Citadely. Dalším stiskem F4 se zase ocitneš uvnitř.
Arin Lord Blood a Corleth of Corelay mohou být ovládáni uvnitř Temné Citadely. Jakmile narazí na vězně, přistoupí k němu a stiskni F10. Vězeň je tím osvobozen, a hned odletí na zádech draka do svého domova. Luxor, Arin a Corleth mohou bojovat s gardami Trollů uvnitř Citadely. K boji uvnitř stiskni TAB (neplatí to pro úkol "obsadit", seize). Musejí zaútočit dříve než jejich protivníci. Načasování a zaujaté místo jsou důležité. Budeš-li příliš vzdálený, tvoje údery nezasáhnou, příliš blízko můžeš být zasažen, ztratit tak energii a vzbudíš se v cele někde uvnitř Citadely.
Resting characters (Odpočinek postav)
Všechny postavy si musejí alespoň jednou za den odpočinout. Automaticky si odpočinou, pokud je neovládáš. Pokud chceš sledovat postavu, která právě odpočívá, bude pokračovat v nově zadaném úkolu až tehdy, až bude úplně odpočinutá. Může to znamenat i hledání přístřešku.
Different views (Rozličné pohledy)
Nehledě na druh tvého cestování, můžeš v hlavním okně měnit pohledy. Jednoduše stiskni klávesy 1 až 6. Čísla 1 až 5 představují různé pohledy zvenčí, 6 znamená pohled očima tvého hrdiny. Klávesa 0 způsobí "fixaci" kamery, takže postava projde kolem. Všechny tyto pohledy jsou dostupné jen venku, mimo budovy.
Když sleduješ krajinu očima svého hrdiny, vidíš, jak plyne čas. Slunce a Měsíc se pohybují po obloze, aby znázornily běh času. K časové orientaci slouží ikona napravo od hlavního okna. Znázorňuje Slunce, nebo Měsíc, za okenním rámem. Zavírání a otevírání okenic ti pomůže odhadnout čas. Určitou orientaci poskytuje i text pod hlavním oknem.
Přiblížíš se k jiné osobě čelem, co nejblíže, a stiskneš F1, zahájíš konverzaci. V hlavním okně se objeví obě hovořící postavy. Na počátku zazní pozdravy. Pak se objeví pod hlavním oknem seznam možných odpovědí. Výběr uskutečníš dotykem knoflíku za větou. Někteří lidé s tebou budou chtít mluvit, jiní ne. K řeči se nemají osoby, pocházející z říší ovládaných Borothem, a budou mlčet, pokud nebude nějaký vězeň z její vlasti osvobozen. Jiní zase dávají přednost řinčení zbraní, zvláště, když nejsou na tvojí straně. Boroth a jeho spolubojovníci nemají smysl pro klábosení.
Nastanou chvíle, kdy budeš muset s někým bojovat, s použitím nějaké zbraně. Stiskni F2 a dáš protivníkovi na vědomí, že budeš bojovat. Obě postavy se pak postaví do pozice. Boj začne, jakmile se pod hlavním oknem objeví zvláštní panel. (Pokus řídíš "ručně" dobývání - "seize", také to takto proběhne.)
Nalevo je tvůj protivník. Vedle portrétu a štítu jsou dvě řady indikátorů. Meče představují sílu postavy, srdce pak zdraví/energii. Jakmile srdce zcela zmizí, postava omdlí a umře. Síla se obnovuje po určitém čase mezi údery. Nad indikátory jsou obrázky dvou malých bojovníků, a uprostřed je další. Ty malé postavičky ukazují současné pohyby bojovníka, zatímco větší postava uprostřed slouží k naplánování dalšího úderu.
Najetím kursoru nad tuto postavu se aktivují šipky, ukazující směr (cíl) úderu. Štít dole reprezentuje tvůj obranný pohyb, který se automaticky zvolí podle nepřítelova útoku. Tento štít mění barvu. Červená znamená, že obranný pohyb může být uskutečněn, zelená znamená, že pohyb na obranu proběhne tehdy, když klikneš na levé tlačítko myši. Žlutá indikuje, že právě pohyb probíhá. Musíš sledovat indikátory na panelu, i 3D akci v okně. Velké okno ti poslouží k načasování úderů. Pokud uděláš obranný pohyb, než nepřítel udeří, plýtváš silou, a protivník tě asi zasáhne. Udělej pohyb tehdy, když nepřítel úplně skončí předchozí pohyb. Můžeš tak předvídat úder a budeš připraven. Stejně tak zaútoč při dokončení pohyby protivníka. Jakmile si všimneš, že mu meče v indikátoru ubývají, útoč naplno.
Nemusíš přímo boj řídit. Když někoho pověříš "Attack" (Útoč), "Guard" (Hlídej) nebo "Seize" (Dobýt), proběhne boj sám a vítěze určí převaha síly. Také můžeš sledovat někoho v bitvě, abys měl výsledek z první ruky, nebo můžeš eventuálně převzít řízení.
Pokud má některá postava k dispozici bojovníky, proběhne masová srážka. Indikátor s meči a srdci bude reprezentovat celou skupinu.
Každý výsledek bitvy je ovlivněn náhodou. Schopnost dobře umisťovat údery znamená, že výsledek boje nebude jen vyjádřením síly soupeřů. Překvapení, že byla poražena silnější armáda, není zas tak vzácné, protože některé postavy mají prostě štěstí.
POkud řídíš boj při dobývání budovy, její majitel může být právě pryč. Pak budeš bojovat s jeho Kapitánem Stráže. Průběh boje je stejný, jen obličej je jednobarevný, a ukazuje, pro koho Kapitán bojuje. Ne tedy jeho vlastní tvář.
V říších je několik důležitých věcí, které bys měl najít, jako například "widowmaker axe" (sekera na výrobu vdov). Abys předmět uchopil, postav se co nejblíže a stiskni F7 k výměně zbraní, nebo F8 k výměně předmětů. Předměty můžeš jen měnit. Nemůžeš také předmět odložit, aniž bys ho za některý vyměnil. Text na stránce tě informuje, který předmět může v tom okamžiku postava získat. Výměna předmětů s osobami také probíhá přes klávesy F7 nebo F8.
Zbraně jsou jednoduše užity v boji na základě toho, že je máš.
Pokud se ti zdá, že tvůj počítač se zpomaluje zobrazováním 3D krajiny, můžeš seřídit detaily zobrazení. U pomalejších mašin se to může hodit. Jednoduše stlač klávesy + a - na numerické klávesnici, když někoho sleduješ nebo řídíš, a tím se přidá nebo ubere na detailech. Při nejnižším stupni zobrazení uvidíš budovy a hory tehdy, až o ně skoro zakopneš. Rychlost se ale zvýší. Je k dispozici šest stupňů detailů.
Když zadáš postavě úkol se s někým sdružit, pověřuješ ho vlastně vedením vzniklé skupiny, až do rozpadu skupiny. Když pak veliteli dáš úkol, jeho druzi jsou s ním a také tento úkol plní. Zahrnuje to cestu k nějakému cíli (zadáním cíle, nebo přímým řízením postavy). Platí to i o bojovnících, kteří patří k nějaké osobě. Získaní bojovníci se automaticky připojí k postavě, která je získala. Fellowship je rychlá a snadná cesta k pověření celé skupiny lidí nějakým úkolem.
Stránka Fellowship ukazuje, kdo je současný velitel Společenství, a kdo jsou jeho společníci. Velitele můžeš změnit, když se dotkneš malé figurky na stránce. Všimni si, že nemůžeš přímo řídit postavu, která následuje svého velitele. Musíš ji buď udělat velitelem, nebo musíš Společenství rozbít.
Mezi jednotlivými Společenstvími se pohybuješ jednoduše užitím symbolu Katalogu, a tam si vybereš portrét jiného velitele. Můžeš také použít symbol "Next" (Další) a "Previous" (Předchozí).
Když rozbiješ Společenství, mohou členové dostat další úkol. Velitel rozbije Společenství tehdy, když dělá něco, co jeho společníci nemohou. Například když letí na draku, protože je na něm jen jedno místo. Naopak na lodi je místa dost pro všechny.
2164,2168,2160
str.7 then the Fey in Corelay
Dark fey 15, 7,5,
© 99-2022 ABCgames.net |